W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Fastfood na mieście czy slowfood w domu?

 

"Food - jedzenie w domu i poza nim" - między innymi na takie tematy dyskutowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Kamieniu podczas lekcji otwartej z języka angielskiego.

Zajęcia poprowadziła Pani Monika Trybuł. Szczegółowo wytłumaczyła dzieciom jak zidentyfikować problem, jakie są różnice między żądaniami a potrzebami, co czuje druga strona konfliktu oraz że nie warto siebie wzajemnie atakować, bo najważniejsze jest podejście "ja i ty przeciwko problemowi", zamiast "ja przeciwko tobie". Temat doskonale zobrazowała chmurka TOC. Uczniowie zastosowali ją w praktyce podczas rozwiązywania konfliktu "Jeść w domu czy poza nim". Określili jakie potrzeby zaspokajają jedząc na mieście i w domu, oraz jak można rozwiązać problem. Według drugoklasistów można między innymi od poniedziałku do czwartku jadać w domu, a od piątku do niedzieli organizować pikniki lub wychodzić do restauracji.

Na podkreślenie zasługuje wielkie zaangażowanie Pani Moniki Trybuł w wytłumaczenie dzieciom celu i sposobu zastosowania chmurki oraz korzyści z jej użycia. Mamy nadzieję, że dzięki tym i podobnym lekcjom coraz więcej osób będzie potrafiło skutecznie i bezboleśnie rozwiaązywać konflikty, by razem dojść do wspólnego celu.