W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Podpowiadacze w akcji

Gałąź wielu reguł, czyli matematyczny podpowiadacz, była główną "bohaterką"  lekcji otwartej, która odbyła się w Gimnazjum w Nowym Duninowie.

Czytaj więcej...

Kto ty jesteś? Polak mały... z Sokołowa Podlaskiego

Sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sokołowie Podlaskim zaprojektowały i wykonały godło Polski z pomocą drzewka ambitnego celu. Zadanie było częścią zajęć otwartych o tematyce patriotycznej.

Czytaj więcej...

Skuteczny sposób na wilczy apetyt

Przedszkolaki z sierpeckiej "Trójki" nie pozwolą skrzywdzić babci Czerwonego Kapturka. Bez problemu znalazły sposób na burczący brzuszek leśnego drapieżnika. Wymyśliły, że mała bohaterka bajki Braci Grimm po prostu podzieli się jedzeniem ze zwierzakiem, a wtedy okrutne pomysły przestaną mu przychodzić do głowy.

Czytaj więcej...

Poznańskie koziołki w Romanowie? Takie rzeczy tylko u nas... :-)

Z Romanowa do Poznania i z powrotem w niecałe 90 min? W naszym projekcie wszystko jest możliwe!

Czytaj więcej...

Poważni i rozważni - trzylatki z Radomia i gałązka logiczna

Kolejny dowód na to, że stosowanie narzędzi TOC nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. W radomskim Przedszkolu nr 11 już trzylatki znają i stosują gałazkę logiczną.

Czytaj więcej...

Strachy na Lachy, Misiu!

Jedni boją się pająków, inni myszy, a jeszcze inni drżą na widok klaunów. Biały miś z Przedszkola nr 11 w Radomiu bał się szczoteczki i pasty do zębów. A przecież każdy z nas powinien dbać o zęby. Jak wszyscy, to wszyscy - mały misio też. 

Czytaj więcej...

Mali ogrodnicy z Radomia

Plan działań dopracowany w najdrobiejszych szczegółach, więc zakasujemy rękawy, chwytamy łopatki w dłoń i pomagamy Pani Wiośnie zazielenić świat wokół nas....Pięciolatki z Publicznego Przedszkola nr 11 z Radomia udowodniły podczas lekcji otwartej, że świetnie planują swoje działania i żadna przeszkoda nie stanie na ich drodze w realizacji ambitnego celu, którym jest założenie ogródka w doniczce.

Czytaj więcej...

Awantura o kasę

Kasa potrafi popsuć nawet najlepsze przyjaźnie, nawet jeśli jest to tylko zabawkowa kasa fiskalna :-)

Czytaj więcej...

Przedszkolaki z Ząbek kontra Borsuk Samotnik

O tym, że zgoda buduje, nie trzeba nikogo przekonywać. Że egoizm nie jest dobrą cechą również. Ale warto często o tym przypominać, żeby nikt nigdy nie zapomniał, co jest w życiu ważne.

Czytaj więcej...

Jak ugościć Złotowłosą? - dylemat misiów na zajęciach w Sierpcu

Pracowity czas dla uczestników i koordynatorów naszego projektu. Lekcja za lekcją, scenariusz za scenariuszem...uff...dużo sie dzieje! Ale każde takie spotkanie daje mnóstwo pozytywnej energii, dzięki której z pewnością dotrwamy do końca roku szkolnego i tym samym naszego projektu. Tym razem odwiedziliśmy Miejskie Przedszkole nr 3 w Sierpcu.

Czytaj więcej...

Chmurka - postrach klasowych konfiktów

Ciekawa, bogata w formie i treści, przyjazna  - tak w kilku słowach można opisać lekcję otwartą w Szkole Podstawowej Cogito w Płocku. 

Czytaj więcej...

W teatrze i z sową u okulisty - lekcje otwarte w Łęgu Probostwie

Drzewko ambitnego celu i chmurka - to główni bohaterowie lekcji otwartych, które odbyły się w klasach I i II SP w Łęgu Probostwie. Pierwszoklasiści zorganizowali wyjazd do teatru, a ich starsi koledzy rozwiązali konflikt między sową a jej przyjaciółmi.

Czytaj więcej...

Mały żółty tulipanek wiosnę czyni

Jeśli zakwitły tulipany, to znak, że jest zima odeszła na dobre. Starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 13 w Płocku poznały historię małego żółtego tulipanka, który obudził wiosnę, a potem opowiedziały całe zdarzenie z pomocą gałązki logicznej.

Czytaj więcej...

Lekcja figurowa w Święcieńcu

Dawid Podsiadło miał swoją trójkąty i kwadraty, piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu mają  trójkąty i czworokąty, w dodatku na gałęzi logicznej.

Czytaj więcej...

Little Red Riding Hood - it's a story time in Łęg Probostwo

Pierwsza lekcja w komponencie językowym była efektywna i efektowna jednocześnie. Autorką scenariusza, prowadzącą i dobrym duchem całych zajęć była Pani Joanna Bryk, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Łęgu Probostwie.

Czytaj więcej...

Tolerancja przede wszystkim

"Pomimo różnic, wszyscy jesteśmy tak samo ważni – o tolerancji słów kilka na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko” to tytuł lekcji otwartej w klasie trzeciej Szkoły Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie.

Czytaj więcej...

Mrówka jest pracowita. Bądź jak mrówka

Pracowite jak mróweczki pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie udowodniły podczas lekcji otwartej, że znają i potrafią stosować gałązki logiczne na swoich zajęciach.

Czytaj więcej...

Jak reagować na przemoc w necie? - szkolenia w Płocku i Radomiu

Jak reagować, gdy uczeń stał się ofiarą cyberprzemocy? Jak mu pomóc i nie dopuścić do podobnych sytuacji? - między innymi na takie pytania odpowiadała Beata Czyżewska, nauczyciel konsultant z MSCDN Wydział w Warszawie podczas szkoleń "Cyberprzemoc - problematyka przemocy rówieśniczej w cyberprzestrzeni", które odbyły się w Płocku i Radomiu.

Czytaj więcej...

Jak wykonać drzewko za pomocą drzewka? - lekcje otwarte w MP 2

Cztery zajęcia otwarte, trzy bezbłędnie zaprezentowane narzędzia TOC i kilkudziesięciu zadowolonych maluchów to bilans wizyty naszej koordynatorki Aleksandry Banach w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Płocku.

Czytaj więcej...

Współpraca to podstawa

Pierwszoklasiści z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół w Siecieniu potrafią fantastycznie współpracować. Niezwykle pożądaną w dzisiejszych czasach umiejętność z powodzeniem zaprezentowali podczas lekcji otwartej z matematyki...

Czytaj więcej...

Wielkanocne dzieła maluchów z Królewa

Lekcje otwarte sypią nam się jak z rękawa :-) Kolejna odbyła się w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Królewie. Dzieci wykonały wielkanocne pisanki z pomocą drzewka ambitnego celu.

Czytaj więcej...

"Fighterzy" z Łęgu Probostwa

Błądzić jest rzeczą ludzką, każdą pomyłkę trzeba traktować jak wyzwanie, a nie jak porażkę - takie wnioski płyną w kolejnej lekcji otwartej w naszym projekcie. Piątoklasiści z Zespołu Szkół Łęgu Probostwie ćwiczyli na niej zamianę liczb mieszanych na ułamki i odwrotnie. Mimo czasem błędnego rozumowania, niezrażeni potrafili poszukiwać właściwego rozwiązania aż do skutku. Brawo za odwagę i niesłabnącą motywację do działania!

Czytaj więcej...

TOCusiowy maraton w MP 37 w Płocku

W Miejskim Przedszkolu nr 37 w Płocku odbyły się już trzy lekcje otwarte. Maluchy rozwiązywały konflikty między Kubusiem Puchatkiem a Tygryskiem, projektowały zaproszenie na bal i poznawały zalety codziennego uśmiechu.

Czytaj więcej...

Cyberprzemoc - nowy termin szkolenia

flickrUwaga! Nowy termin szkolenia Cyberprzemoc - problematyka przemocy rówieśniczej w cyberprzestrzeni. 

Czytaj więcej...