W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Jaś i Małgosia pomagają dzieciom rozwijać logiczne myślenie

Bajka o Jasiu i Małgosi była tematem przewodnim zajęć otwartych z wykorzystaniem logicznej gałązki, które zorganizowała i poprowadziła Pani Elżbieta Derlicka z Zespołu Oświatowego w Skibniewie.

Czytaj więcej...

Pszczoły, mrówki i czterolatki ze Skibniewa

Kolejne zajęcia otwarte odbyły się w Zespole Oświatowmy im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie. Poprowadziła je Pani Lidia Wierzbicka.  Mali odkrywcy przy pomocy logicznej gałązki analizowały działalność mrówek i pszczół, które przynoszą wiele pożytku człowiekowi.

Czytaj więcej...

Skąd się biorą płaszcze? - zajęcia z TOC dla trzylatków

"Ola u krawcowej" - to temat przewodni zajęć otwartych, które zorganizowała Pani Natalia Kafara, nauczycielka z  Niepublicznego Przedszkola „Tęczowe Przedszkole” w Siedlcach. Trzylatki, które uczestniczyły w zajęciach rozwijały sprawność językową oraz myślenie przyczynowo - skutkowe. Pomocą służyła logiczna gałązka.

Czytaj więcej...

Ambitny portret Pani Wiosny

Jak wykonać portret Pani Wiosny? Najlepiej z pomocą drzewka ambitnego celu, tak jak zrobiły to sześciolatki z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim.

Czytaj więcej...

Zaczarowana żaba, Ala i Adam

Znane przysłowie "Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe" oraz gałązka logiczna pomogły pierwszoklasistom ze Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce odróżniać dobro od zła oraz zrozumieć, że bardzo łatwo można komuś sprawić przykrość.

Czytaj więcej...

Jak pokonać lenistwo?

Brak czasu, warunków, lenistwo - powodów, by nie uczyć się języka angielskiego jest mnóstwo. Czas to zmienić! Weźmy przykład z uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce, którzy opracowali drzewko ambitnego celu: chcę nauczyć się mówić po angielsku.

Czytaj więcej...

Login i hasło to moja tajemnica

Internet to źródło doskonałej zabawy, ale również mnóstwa zagrożeń. Sztuką jest nauczyć się mądrze z niego korzystać, tak jak zrobili to uczniowie klasy III a i III b ze Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce. Pomogło im w tym drzewko ambitnego celu.

Czytaj więcej...

Szkolny „savoir-vivre”

Sami przyznacie, że nie jest łatwo zachowywać się kulturalnie podczas szkolnych uroczystości, gdy kolega cały czas zagaduje, a temat spotkania wydaje się być wyjątkowo nużący. Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim postanowili sobie pomóc i rozwiązać problem raz na zawsze - wspólnie ze swoją wychowawczynią przygotowali drzewko ambitnego celu: Zachowuję się kulturalnie podczas uroczystości i apeli szkolnych.

Czytaj więcej...

Przyjaźń wystawiona na próbę

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce, którzy uczestniczyli w zajęciach z biblioterapii prowadzonych przez Panią Urszulę Mastalerz już wiedzą jak skutecznie rozwiązywać konflikty między przyjaciółmi za pomocą chmurki TOC.

Czytaj więcej...

Kurka ślicznopiórka na gałązce logicznej

„Dobra to chatka, gdzie mieszka matka” bajka z morałem L. Krzemienieckiej była motywem przewodnim lekcji w Zespole Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Zrozumieć fabułę bajki pomogła oczywiście gałązka logiczna.

Czytaj więcej...

"Gaik - maik" na powitanie wiosny

Houston - mamy problem! Nie wiemy jak wykonać kolorowy "gaik - maik" na powitanie wiosny, nie wiemy skąd wziąć gałązki i ozdoby! Spokojnie - z pomocą Pani nauczycielki z Przedszkola nr 34 w Płocku i drzewka ambitnego celu wszystko jest możliwe!

Czytaj więcej...

Jak zachwycić wiosnę?

Już wiemy dlaczego tegoroczny kwiecień jest taki ciepły i słoneczny! To dzięki pięcio- i sześciolatkom z z PSP nr 23 w Radomiu, które przygotowały piękne, kolorowe bukiety na powitanie wiosny. Własnoręcznie wykonane kwiaty  tak zachwyciły Panią wiosnę, że postanowiła odwdzięczyć się równie piękną pogodą! Laughing

Czytaj więcej...

Konferencja "Włącz myślenie. nauczanie i uczenie sie przyjazne mózgowi" za nami! Dziękujemy, że z nami byliście!

Konferencja, konferencja, i po konferencji. Uczestniczyło w niej ponad 170 nauczycieli, dyrektorów szkół, psychologów i pedagogów z całego Mazowsza. Teraz, powołując się na Panią dr Marzenę Żylińską, jedną z prelegentek, czas przetworzyć informację i wyciągnąć wnioski. Czyli zrobić to, co nasz mózg lubi najbardziej!Laughing

Czytaj więcej...

Brak wolnych miejsc na konferencję "Włącz myślenie..."

UWAGA! Brak wolnych miejsc na konferencję pt. Włącz myślenie. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi!!!

Czytaj więcej...

Trudna sztuka przepraszania

O "wielofunkcyjności" misiów nikogo nie trzeba przekonywać - sympatyczne zwierzątka potrafią zabawić, pocieszyć, a kiedy trzeba - nauczyć dobrego wychowania. Tak, jak zrobił to miś - niedźwiadek, bohater wiersza H. Łochockiej, i scenariusza zajęć biblioterapii w Zespole Szkół w Starej Niedziałce.

Czytaj więcej...

Trzy w jednym, czyli superwizja z chmurką, gałązką i drzewkiem

Gałązka pomogła pierwszo - i drugoklasistom z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Mazowieckim zrozumieć fragment opowiadania o Szewczyku Dratewce, chmurka posłużyła do rozwiązania najczęściej występujących w ich gronie konfliktów, a drzewko ambitnego celu przybliżyło do spełnienia marzeń.

Czytaj więcej...

Sposoby realizacji treści programowych z różnych obszarów edukacyjnych - zaproszenie na konferencję

Nauczycieli przedszkoli zapraszamy na konferencję do Wrocławia, którą organizuje zaprzyjaźniony z nami Miesięcznik Bliżej Przedszkola.

Czytaj więcej...

O dzielnym Prometeuszu - zajęcia z "logiczną gałazką" w Stróżewie

Uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Stróżewie już wiedzą jak ogień trafił pod strzechy. Historię Prometeusza opowiedziała im Pani nauczycielka Zdzisława Biedrzycka, a "logiczna gałązka" pomogła zrozumieć ciąg zdarzeń.

Czytaj więcej...

Matematyka - nic trudnego! Konferencja podsumowująca w Płocku

Program konferencji kończącej realizację projektu "Matematyka - nic trudnego!"

Mapy Rozwiązywania Problemów w praktyce

Spotkanie dla nauczycieli matematyki i przyrody uczestniczących w projekcie M-R-W. Komponent matematyczny było okazją, by wymienić się doświadczeniami i porozmawiać na temat skuteczności nowej metody w praktyce szkolnej.

Czytaj więcej...

„Myślę – Rozumiem – Wiem” – Komponent Matematyczny

Szkolenie dla nauczycieli przedmiotów matematyczno - przyrodniczych w ramach projektu „Myślę – Rozumiem – Wiem. Zastosowanie technik TOC w uczeniu się” KOMPONENT MATEMATYCZNY odbędzie się w dniach 26-27.08.2013 r. godz. 9.00 – 16.00. w Wydziale MSCDN w Płocku przy ul. Gałczyńskiego 28. Poprowadzi je dr Danilo Sirias, trener TOC,  profesor Saginaw Valley State University z USA.

Czytaj więcej...

Niekonfliktowy kilkulatek? – zaproszenie na warsztaty dla rodziców

Jak skutecznie rozwiązywać konflikty z dziećmi z wykorzystaniem narzędzi TOC? pod takim tytułem odbędą się warsztaty dla rodziców małych dzieci, które w ramach ogólnopolskiej konferencji TOC poprowadzi Aleksandra Banach – Kaźmierczak, trenerka projektu edukacyjnego „Myślę – Rozumiem – Wiem. Zastosowanie technik TOC w uczeniu się”. Wstęp wolny, zapisy już trwają!

Czytaj więcej...

Męska przyjaźń uratowana dzięki "chmurce"

- Samochód jest mój, pierwszy go przyniosłem! - krzyczy chłopiec. - Ale ja zbudowałem dla niego garaż z klocków! - odpowiada kolega. Kłótnia wisi w powietrzu, wieloletnia przyjaźń zagrożona, a wyrywanemu sobie z rąk autku grożą trwałe uszkodzenia karoserii. Cóż poradzić? Zastosować "chmurkę"!

Czytaj więcej...

II edycja Projektu "M-R-W". Witamy nowe placówki!

Powoli dołączają o nas nowe placówki, z którymi nasi trenerzy podpisali umowy dotyczące realizacji II edycji projektu "Myślę - Rozumiem - Wiem. Zastosowanie technik TOC w uczeniu się". W naszym gronie serdecznie witamy...

Czytaj więcej...